درباره نویسنده

سید محمد یزدانی

دکتر سید محمد یزدانی امامت پژوه و پاسخگوی شبهات وهابیت

مطالب مرتبط

9 Comments

 1. 5

  حسین باب المراد

  سلام علیکم،خسته نباشید،استاد آیا اعتقاد به تحریف قرآن باعث کفر میشود یا نه؟

  پاسخ
 2. 4

  حسین باب المراد

  سلام علیکم،استاد یزدانی یک سوال ازتون داشتم،آیا در کتب اهل سنت جریان نفرین حضرت علی در مورد کسانی که غدیر را انکار کرده بودند وجود دارد؟

  پاسخ
  1. 4.1

   yazdani

   سلام علیکم
   بله روایات فراوانی در این زمینه با سند های معتبر نقل شده است ؛ از جمله :در باره زيد بن أرقم :
   عن زَيْدِ بن أَرْقَمَ قال نَاشَدَ عَلِيٌّ الناس في الرَّحَبَةِ من سمع رَسُولَ اللَّهِ صلى اللَّهُ عليه وسلم يقول الذي قال له فَقَامَ سِتَّةَ عَشَرَ رَجُلا فَشَهِدُوا أَنَّهُمْ سَمِعُوا رَسُولَ اللَّهِ صلى اللَّهُ عليه وسلم يقول اللَّهُمَّ من كنت مَوْلاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلاهُ اللَّهُمَّ وَالِ من وَالاهُ وَعَادِ من عَادَاهُ قال زَيْدُ بن أَرْقَمَ فَكُنْتُ فِيمَنْ كَتَمَ فَذَهَبَ بَصَرِي وكان عَلِيٌّ رضي اللَّهُ عنه دَعَا على من كَتَمَ وفي رواية‌ أخری: قال زَيْدٌ وَكُنْتُ أنا فِيمَنْ كَتَمَ فَذَهَبَ بَصَرِي .

   هیثمی بعد از نقل روایت گفته:
   ورجال الأوسط ثقات

   المعجم الكبير ج 5 ص 171 ح 4985 و ح 4986‌
   نشر : مكتبة الزهراء تحقيق : حمدي بن عبدالمجيد السلفي
   مجمع الزوائد ج 9 ص 106، نشر : دار الريان للتراث القاهرة , بيروت – 1407

   موفق باشید
   یاعلی

   پاسخ
 3. 3

  حسین باب المراد

  سلام علیکم،استاد یک سوال از خدمتتون داشتم،آیا نامه هایی که در نهج البلاغه است احتیاج به سند ندارد؟بعضی ادعا کرده اند که نامه چون مکتوب امام است دیگر سند نمیخواهد،یا به عبارت دیگر آیا به صرف نامه بودن از سند بی نیاز میشویم؟

  پاسخ
  1. 3.1

   yazdani

   سلام عليكم
   اگر در مباحث عقاید و فقه باشد، قطعا برای حجیت نیاز به سند صحیح دارد و انتساب نامه به امام باید ثابت شود ؛ اما اگر در مباحث اخلاقی ، وعظ و … باشد نیازی به سند نیست .

   موفق باشید
   یاعلی

   پاسخ
 4. 2

  حسین باب المراد

  سلام علیکم،استاد عزیز شرمنده بنده زیاد مزاحمتون میشم،ممنون از اینکه پاسخ میدهید،سوالی نیز از خدمتتون داشتم،آیا عایشه خود نیز کسی را شیر داده است یا خیر(رضاع کبیر).

  پاسخ
  1. 2.1

   yazdani

   سلام علیکم
   برخی از علمای اهل سنت مدعی شده‌اند ؛ اما حقیقت ندارد ؛ چون او بچه دار نشده است که این کار را انجام دهد . طبق نقل علمای اهل سنت او به خواهران خود دستور می داده که به مردهایی که دوست دارد بر او وارد شود، شیر دهند تا با او نیز محرم شوند .
   موفق باشید
   یاعلی

   پاسخ
 5. 1

  حسین باب المراد

  سلام علیکم،استاد عزیز سوالی در مورد نظر حضرت علی در مورد عمر و ابوبکر ازتون داشتم،داخل همون حدیث معروف فرایتمانی کاذبا… عمر بعد از اینکه میگوید شما مرا کاذب و… میدانستید در آخرش میگه ولی خدا میداند من این کار خلاف و… را نکردم و در آخر که گفتند قالا نعم،استدلال میکنند به این که حضرت علی با این که گفت بله قبول دارد که عمر کار خلافی را نکرده است،لطفا این را شبه را پاسخ دهید،ممنون.

  پاسخ
  1. 1.1

   yazdani

   سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
   در آخر روایت ، عمر بن خطاب از امیرمؤمنان علیه السلام و عباس می‌پرسد که آیا نظر شما همانی نبود که من گفتم؟ امیرمؤمنان علیه السلام تأیید کرد که بله نظر ما همان بوده است . نظر عمر را در باره خودش و ابوبکر تأیید نکردند ؛ بلکه بر دیدگاه خود تأکید کردند .

   موفق باشید
   یاعلی

   پاسخ

گذاشتن پاسخ به

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق اين سایت متعلق به همه شیعيان اميرمؤمنان علیه السلام است